• Naši a úspešní

• Rastislav Kosťov – majster Slovenska v pretláčaní

• Rastislav Kosťov je študentom 3.ročníka odboru Mechanik-mechatronik. Svoj voľný čas trávi väčšinou tréningom v posilňovni. Je úspešným reprezentantom Slovenska v pretláčaní. Stal sa majstrom Slovenska, na majstrovstvách sveta vo svojej kategórii získal 4. miesto. A nedávno sa zúčastnil aj majstrovstiev Európy v bulharskej Sofii.

Ako dlho sa venuješ pretláčaniu?

Tri a pol roka, v podstate toto je štvrtý rok, ktorý pretláčam súťažne, alebo štvrtá sezóna, dá sa povedať.

Koľko času týždenne venuješ príprave?

2-3 tréningy do týždňa, ktoré sú zamerané len na pretláčanie, plus pretláčanie za stolom, a 1-2 tréningy mimo pretláčania. Záleží to ale aj od danej situácie, ako sa cítim, a podľa toho je tých tréningov buď viac alebo menej. Ale minimálne 4 do týždňa sú vždy. Po súťažiach väčšinou pár dní oddychujem, a potom znovu tréningy.  Pred súťažami mám tiež pár dní oddych.

Máš aj nejaké špeciálne diéty?

Diéty málokedy, skôr si držím váhu podľa kategórie, v ktorej súťažím. Momentálne do 75 kg. Ak ujde nejaké kilo-dve, to sa dá za pár dní bez nejakej veľkej námahy zhodiť. Takže žiadne veľké zbytočné chudnutia. Stalo sa mi už aj to, že som musel schudnúť 5kg. To už ale nie je dobré, pretože to oslabuje organizmus, hlavne pred súťažami.

Čo ťa na tomto športe najviac baví?

Najviac ma baví, že stále je čo trénovať a nikdy sa nedá povedať, že už viem všetko. Práve preto, že v pretláčaní je strašne veľa uhlov, cez ktoré sa pretláča, ťahov a techník. Treba vedieť, čo ako využiť za stolom, musí byť zosúladené celé telo. Treba vedieť, ako sa postaviť za stôl, ako chytiť súpera, ako štartovať a podobne.

Aký je tvoj cieľ do budúcna?

Medailovať ďalej na domácich súťažiach, zahraničných, ale hlavne mať medailu z ME a MS. A čo ďalej, to sa ešte časom uvidí.

Ďakujeme Rasťovi za rozhovor a prajeme mu veľa úspechov v jeho ďalšej športovej kariére.