• Marek Vendlek – žiak odboru Mechanik mechatronik úspešný na Logickej olympiáde.

• Tešíme sa z úspechu nášho žiaka Mareka Vendleka, ktorý sa  11. novembra zúčastnil finálového kola celoslovenskej Logickej olympiády žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. Tento rok bola súťaž pre Covid-19 konaná len online formou. Z vyše 2200 riešiteľov úloh v školských kolách ZŠ postúpilo do finále 130 žiakov, ktorí boli rozdelení do dvoch kategórií s prihliadnutím na vek, náročnosť, čas a pod. V celoslovenskom kole Marek súťažil už ako žiak SSOŠT. Vo svojej kategórii obsadil krásne 42 miesto a umiestnil sa ako druhý zo štyroch zúčastnených Žiarčanov.
              Gratulujeme.

• A je to tu! Škola zrekonštruovaná.

• Naša škola je už v novom módnom ,,šate". Rozsiahla rekonštrukcia  je za nami a už napäto očakávame kedy v zrekonštruovaných priestoroch budeme môcť umiestniť nový nábytok a technologické zariadenia. Aj keď si vynovené priestory školy zatiaľ ,,užívajú" len učitelia, ktorí učia žiakov dištančnou formou, veríme, že čoskoro už aj žiaci budú môcť prísť medzi nás. Tešíme sa na nich, aj na Vás, keď to už situácia dovolí....

• Ako učíme počas dištančného vzdelávania na našej škole

• Od 12.októbra 2020 sme zaviedli na našej škole dištančné vzdelávanie vo všetkých predmetoch teoretického a praktického vyučovania prostredníctvom aplikácie ZOOM. Formou dištančného vzdelávania prebieha aj odborný výcvik študentov 1.a 2.ročníka, vyššie ročníky absolvujú OV podľa aktuálnych podmienok buď vo firmách alebo tiež dištančne.

Priebeh vyučovacích hodín na teoretických a odborných predmetoch  je rôzny, všetky hodiny prebiehajú v upravenom režime v blokoch, aby bolo jednoduchšie sa so študentmi spojiť, vysvetliť im učivo a zadať úlohu. Počas vyučovania je určený čas, kedy študenti pracujú  samostatne. V závere bloku sa potom opäť spájajú s učiteľom a dostanú spätnú väzbu, prípadne si môžu odkonzultovať tie veci, ktoré potrebujú.

Keďže  sme odborná škola, využívame pomerne veľa moderných technológií pri dištančnom vzdelávaní. Zabezpečili sme vzdialené prístupy študentom, kedy sa pripoja z domu na školské počítače, ktoré sú v reálnej učebni a na nich kreslia napr. v grafickom programe SolidWorks. Ich prácu zároveň sleduje vyučujúci na monitore a môže ich hneď opravovať. Takto si vie prepnúť viacerých študentov, pracovať s nimi a navigovať ich. Tento systém funguje aj vďaka tomu, že počítače študentov sú poprepájané na učiteľský počítač aj počas bežného školského roka.

Zaujímavú formu dištančného vzdelávania sme zvolili aj na telesnej výchove, kde si študenti do mobilov nainštalovali aplikácie, aby sa aj hýbali a nielen sedeli pri počítači. Počas hodiny telesnej výchovy si spustia aplikáciu. Idú si zacvičiť, zabehať, prejsť sa  a potom svoju trasu pošlú učiteľovi, ktorý to vyhodnotí.

Aj keď vyučovanie predmetov praktického zamerania dištančnou formou je veľmi náročné a manuálna zručnosť sa prakticky cez počítač získať nedá, naši učitelia sa snažia využívať   videá a obrázky z internetu, ktoré vyhovujú učebným osnovám alebo sami natáčajú videá z predvádzania praktických zručností, reálne zapájajú zariadenia, aby si žiaci jednotlivé témy dokázali aspoň predstaviť, pretože je ťažké nájsť zadanie, ktoré by mohli študenti realizovať doma. Po vzhliadnutí videa alebo obrázka sú žiakom zasielané testy, ktoré za určitý čas musia vypracovať. Vypracované testy pošlú vyučujúcemu, ktorý ich ešte po kontrolných otázkach ohodnotí.

Aby naši študenti mali možnosť získať dostatok praktických zručností, budú po návrate do školy posilnené predmety s praktickým zameraním.

Robíme všetko pre to, aby ani v aktuálnej situácii neutrpela kvalita vzdelania našich žiakov.