• Práce našich „Elektro – návrhárov“

• V rámci predmetu CAD systémy sa učia naši žiaci navrhovať bytové inštalačné rozvody v programe ProfiCAD. Veď bez elektrickej energie by sme boli v našom modernom svete úplne stratení...

• OZNAM - od pondelka 08.02.2021 pokračujeme v dištančnom vzdelávaní

• Vážení rodičia, milí žiaci.

Na základe odporučenia Okresného krízového štábu a RÚVZ v Žiari nad Hronom po zohľadnení epidemiologickej situácie v regióne sme sa po dohode so zriaďovateľom rozhodli, že školu od 8.2.2021 neotvoríme a budeme pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Rovnako svoje školy a škôlky neotvára ani Mesto Žiar nad Hronom. Veríme, že po jarných prázdninách budeme môcť prijať iné rozhodnutie.

Ďakujem Vám všetkým za pochopenie.

RNDr. Beata Tóthová riaditeľka školy

• Žiaci experimentovali na fyzike - prečo teplá voda mrzne rýchlejšie ako studená

• Keď nám nedávno trochu mrzlo, vyskúšali si naši žiaci v praxi tzv. Mpembov jav – rýchle mrznutie horúcej vody. Tento paradox zaznamenali už Aristoteles alebo Descartes, ale až doteraz ho nikto nedokázal uspokojivo vysvetliť. V 60. rokoch minulého storočia bol pomenovaný podľa tanzánskeho študenta Erasta B. Mpembu, ktorý naň modernú fyziku upozornil. Ide o to, že voda sa chová inak ako väčšina kvapalín a na ľad sa premieňa rýchlejšie, keď je teplá, než keď má izbovú teplotu.Podľa fyzikov sa kvôli vodíkovým väzbám odlišuje rýchlosť strácania teploty v závislosti od pôvodného stavu kvapaliny. Energiu (a teda teplotu) stráca voda tým rýchlejšie, čím väčšiu energiu (teplotu) predtým mala. A na záver ukážka zo Sibíri, kde s mrazom problém nemajú.

• Matematika prepojená s praxou

• Prepojiť matematiku s praxou je ideálny spôsob, ako žiakov pre matematiku zaujať.  Pripraviť pre žiakov zmysluplný a zaujímavý  projekt je ešte dôležitejšie v čase, keď sa učia len dištančne.  Učiteľ musí oveľa viac premýšľať aj o metódach a formách, ktoré využije, aby žiakov zaujal a získal pre vec.

Jedným z mnohých projektov, ktoré naši žiaci v tomto období riešili,  bol aj projekt z finančnej matematiky. Cieľom bolo naučiť sa zhodnotiť vlastné finančné úspory, plánovať svoje výdavky a racionálne pristupovať k výberu a splácaniu úveru. Keďže žiaci pracovali v 3-4 členných tímoch, rozvíjali aj svoje zručnosti v tímovej práci. Na komunikáciu používali rôzne komunikačné aplikácie (SMS, MMS, Messenger, GoogleMeet, Facebook,...). Následne projekt s obrázkami, schémami, tabuľkami a grafmi pre lepšie pochopenie prezentovali cez aplikáciu zoom , ktorú využívame na všetkých vyučovacích hodinách.

Žiaci si naplánovali kúpu nového mobilného telefónu, tabletu , audiosystému či počítača, iní plánovali na niekoľko rokov dopredu a rozpracovali projekt financovania nákupu motorky, automobilu, prvého vlastného bytu alebo domu kombináciou sporenia a následného čerpania  úveru.
              Takmer všetci žiaci  vyhodnotili projekt ako veľmi prínosný, nakoľko im umožnil zamyslieť sa a hlbšie pochopiť vzťahy vo svete financií .