• Duálne vzdelávanie

• Prihlasovanie na duálne vzdelávanie

• Prihlasovanie na vzdelávanie

Postup prihlasovania a prijímania žiakov na  duálne a neduálne vzdelávanie realizované SSOŠT v Žiari nad Hronom a spolupracujúcimi firmami – prijímanie žiakov do 1.ročníka-  šk. rok  2023/2024

Prijímanie žiaka na štúdium v duálnom systéme vzdelávania a v neduálnom, školskom systéme vzdelávania a dôležité termíny

Duálny systém vzdelávania a neduálny, školský systém vzdelávania

V všetkých ponúkaných odboroch:

- Mechanik mechatronik,

- Mechanik nastavovač,

- Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení,

- Operátor strojárskej výroby,

- Elektrotechnika

- Technické lýceum si žiak môže vybrať, či chce študovať:

1. v školskom systéme vzdelávania (je len žiakom školy), alebo

2. v duálnom systéme vzdelávania (je žiakom školy i vybranej firmy).

Odbory Technické lýceum (zameraný na oblasti strojníctva a elektrotechniky) a odbor Elektrotechnika (zameraný na oblasť Priemyselnej informatiky a robotiky) sú s možnosťou pokračovať v štúdiu na vysokej škole technického zamerania.

Ak si žiak vyberie duálny systém vzdelávania (DSV) uzavrie zákonný zástupca žiaka s vybranou firmou učebnú zmluvu. Žiak má množstvo benefitov a istotu pracovného miesta po ukončení štúdia. Učebná zmluva žiaka nezaväzuje zostať po ukončení štúdia pracovať vo firme.

Postup prihlasovania do systému vzdelávania  je popísaný v tejto tabuľke.

Učebné miesta v systéme duálneho vzdelávania

Učebné miesta v systéme duálneho vzdelávania sú zverejnené   na www stránkach firiem a na stránke  školy www.ssost.sk pre konkrétne odbory.

Do 28.02.2022

Podľa novely zákona škola zverejnila podmienky prijatia, formu  prijímacích skúšok a kritériá prijímania na všetky odbory na svojej webovej stránke, tieto kritériá boli v elektronickej podobe odoslané do príslušného ŠVS a zároveň zverejnené aj na webe ŠVS za celé Slovensko

Do 20.03.2023

Zákonný zástupca žiaka  podáva prihlášku riaditeľovi SŠ na štúdium na SSOŠT a spolu s ňou aj  „Prihlášku na duálne vzdelávanie“  - osobitné tlačivo, ak si vyberie odbor v duálnom vzdelávaní.

V dokumente „Prihláška na duálne vzdelávanie“ (viď príloha) si k zvolenému odboru vyberie 1 max. 2 firmy, ktoré tento odbor ponúkajú. Prvá firma sa bude považovať za prioritnú pre žiaka.

Ak bude mať žiak záujem o podanie si prihlášky na dva odbory na SSOŠT, uvedie do prihlášky na SŠ tú istú školu dvakrát s príslušným názvom študijného odboru, v takom prípade stačí vyplniť „Prihlášku na duálne vzdelávanie“  len raz.

Ihneď po doručení prihlášok

Riaditeľ SŠ odošle prihlášky do duálneho vzdelávania a kópie prihlášok na SSOŠT vybraným firmám.

V apríli 2023

Firmy pozvú žiaka so zákonným zástupcom na rozhovor o podmienkach uzatvorenia učebnej zmluvy.  Forma rozhovoru bude závisieť od epidemiologickej situácie. Vybraným žiakom firmy vystavia a doručia  ,, Potvrdenie o príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania“ .

Prijímacie skúšky

1.kolo:

2.kolo:

Prijímacie skúšky na SŠ.

19.05.2023

Termín pre zverejnenie zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania pre školský rok 2023/2024.

Osobitne budú zverejnené výsledky žiakov prihlásených do systému duálneho vzdelávania a osobitne výsledky žiakov  prihlásených do neduálneho, školského systému vzdelávania

Do 06.06.2023

SSOŠT zverejní konanie ďalšieho kola prijímacích skúšok v prípade potreby nenaplnenia odborov.

Ďalšie kolo prijímacích skúšok:  20.06.2023

Prijímacie skúšky na SŠ.

Podmienkou prijatia do DSV je, že žiak úspešne vykoná prijímacie skúšky (PS) na SSOŠT a zároveň si ho vybrala niektorá firma. Ak bol žiak na PS úspešný a v poradí sa umiestnil nad čiarou, ale nevybrala si ho žiadna firma, bude študovať v školskom systéme vzdelávania (nebude mať uzatvorenú učebnú zmluvu s firmou).

Do 15.9.2023 firmy podpíšu učebné zmluvy s vybranými uchádzačmi, ktorí boli prijatí aj na SSOŠT.

Podnikové štipendium žiaka v duálnom systéme –
            žiak s učebnou zmluvou

(uvedené sú základné mesačné výšky štipendia)

3 – ročný učebný odbor:

4 – ročné študijné  odbory:

Operátor stroj.výroby

Mechatronik MM,Programátor POaZSaZ a Nastavovač MN

• 1.ročník ...........     40 €

•  1.ročník ...........   40 €

• 2.ročník ...........     60 €

•  2.ročník ...........   60 €

• 3.ročník ...........     80 €

•  3.ročník ...........   80 €

•  4.ročník ...........  100 €

V odbore Operátor strojárskej výroby,

Žiak každého odboru vo firme dostáva

navyše štátne motivačné štipendium

okrem štipendia odmeny za produktívne

až do výšky 63,76€/1mesiac

Práce, príspevok na stravu, oblečenie.

v závislosti na výsledkoch žiaka.

4 – ročné študijné  odbory:

Elektrotechnika ELE a Technické lýceum TL

•  1.ročník ...........   30 €

•  2.ročník ...........   50 €

•  3.ročník ...........   70 €

•  4.ročník ...........  90 €

Žiak každého odboru vo firme dostáva

okrem štipendia odmeny za produktívne

práce, príspevok na stravu, oblečenie od 1. ročníka a ďalšie benefity v závislosti od vybranej firmy.