Ako zvýšiť záujem o štúdium technických odborov, ako pripravovať žiakov na stredných odborných školách, aby sa uplatnili na trhu práce na pracovných pozíciách, ktoré požaduje? Na tieto otázky, ktorých vyriešenie je pre budúcnosť firiem, uplatnenie sa absolventov škôl, zníženie nezamestnanosti, a prosperitu regiónov i krajiny nezastupiteľné, hľadali odpovede účastníci workshopu, ktorý zorganizovala 1. marca 2012 v MSKS Žiar nad Hronom SSOŠT, Dr. Janského 10 v spolupráci so svojimi zriaďovateľskými firmami združenia InTech, z.p.o. Za účasti, riaditeľa InTech z.p.o Romana Zaťka a predsedu správnej rady Jozefa Pittnera, riaditeľov a personalistov firiem Sapa Profily a.s., Remeslo Strojal, s.r.o., ZSNP, a.s., Slovalco, a.s. ŽHS, a.s., riaditeľky úradu práce sociálnych vecí a rodiny Banská Štiavnica, zástupcov mesta Žiar nad Hronom, centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Centra voľného času Žiar nad Hronom, a riaditeľov a výchovných poradcov základných škôl z okresu Žiar nad Hronom a Žarnovica, bol urobený prvý krok pri spoločnom postupe riešenia tejto situácie v našom regióne. Dôležitosť tohto problému potvrdili svojou účasťou aj zástupca MŠ SR Marián Galan, riaditeľ sekcie stredných odborných škôl a prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Jozef Uhrík a viceprezident zväzu Július Hron.
Na jednej strane výrobné firmy len s veľkými problémami nachádzajú kvalifikovaných zamestnancov a na strane druhej, na školy, ktoré pripravujú žiakov na tieto povolania sa často nehlási ani minimálny počet žiakov, ktorý by školám umožnil tieto odbory otvárať. V tomto duchu otvorila workshop riaditeľka školy Beáta Tóthová a následne jednotliví vystupujúci túto skutočnosť potvrdili. Generálny riaditeľ Sapa Profily, a.s Teodor Kvapil, technický riaditeľ Remesla Strojal, s.r.o Peter Krčmár, personálna riaditeľka ZSNP, a.s Stanislava Barančíková predstavili výrobný program svojich firiem, štruktúru pracovných pozícií a ich potrebu v súčasnosti i v budúcich obdobiach. Z ich analýz jednoznačne vyplynula potreba strojárskych profesií ako obrábači na CNC strojoch, operátori a zoraďovači výrobných liniek na opracovanie, tvárnenie a odlievanie materiálov. Až 80% týchto profesií si vyžaduje stredné odborné, alebo úplné stredné odborné vzdelanie, teda vzdelanie, ktoré poskytujú stredné odborné školy. Podiel profesií s vysokoškolským vzdelaním je asi 10% a zvyšné pracovné pozície je možné obsadiť aj s pracovníkmi, ktorí budú pre ich výkon zaučení aj bez predchádzajúceho odborného vzdelania. Riaditeľka úradu práce sociálnych vecí a rodiny Lívia Adamová vo svojom vystúpení zdokumentovala štatistickými údajmi podiel nezamestnaných s jednotlivými druhmi vzdelania v našom regióne, z ktorých rovnako vyplýva najnižší podiel nezamestnaných s odborným technickým vzdelaním ako aj najvyšší dopyt po takýchto zamestnancoch. Zástupca MŠ SR vo svojom príspevku hovoril o legislatívnych krokoch, ktoré podniká ministerstvo, pre riešenie problému nízkeho záujmu o štúdium technických odborov. Stimuláciou zamestnávateľov pre podporu žiakov študujúcich na odborných školách, vzájomnou komunikáciou a spoluprácou zamestnávateľských zväzov, diskusiou so širokou odbornou verejnosťou, sa snaží zlepšiť dnešný alarmujúci stav. Výchovu odborníkov pre strojárenský priemysel považuje aj MŠ SR pre ďalší rozvoj priemyslu v SR za kľúčovú. Prezident Zväzu automobilového priemyslu Jozef Uhrík a viceprezident zväzu Július Hron vysvetlili postup zväzu a navrhované systémové kroky pre výchovu a vzdelávanie žiakov pre automobilový priemysel. Organizovanie workshopu hodnotili veľmi pozitívne a vyjadrili presvedčenie, o jeho prínose pre vznik systémovej spolupráce medzi regionálnou samosprávou, zamestnávateľmi, SSOŠT a základnými školami v regióne, ktoré môže prispieť k zvýšeniu záujmu o štúdium technických odborov a príprave firmami InTech požadovaných zamestnancov.
Štruktúru svojich odborov ako aj kroky, ktoré podnikla pre skvalitnenie vyučovania a materiálno technického vybavenia prezentovala aj samotná SSOŠT.
V diskusii vystúpili aj zástupcovia základných škôl, CVČ a pedagogicko psychologických poradní, ktorí na základe svojich skúseností pomenovali dôvody nižšieho záujmu o štúdium na technických školách a navrhli aj možné spôsoby pre zvýšenie záujmu o toto štúdium.
Výsledky workshopu zhodnotila riaditeľka SSOŠT, navrhla komisiu pre písomné vypracovanie záverov z rokovania. Tieto závery budú slúžiť ako programové tézy pre ďalšiu spoluprácu SSOŠT s regionálnou samosprávou, zamestnávateľmi, základnými školami, centrami pedagogicko psychologického poradenstva, centrami voľného času ako aj s rodičmi a širokou verejnosťou. foto