• Buď odvážny a daruj krv - študentská kvapka krvi

• V utorok 22. novembra prišlo darovať krv na našej škole spolu 13 darcov, z toho 12 študentov 3. a 4. ročníka. Všetci študenti boli prvodarcovia, o to viac si ich odvahu a odhodlanie darovať krv ceníme. Pri odbere vládla príjemná atmosféra, a tak stres a strach rýchlo zmizli... Všetkým darcom patrí srdečná vďaka a dúfame že v darovaní krvi budú pokračovať.

• Finančná gramotnosť

• Dňa 09.11.2022 sa na našej škole uskutočnila finančná gramotnosť  pomocou interaktívnej hry - finančná sloboda. Zúčastnili sa jej žiaci IV.AM triedy odboru mechanik – mechatronik.  Žiaci - hráči  boli pri dvoch stoloch, rozdelení do dvojíc.  Hlavnou úlohou finančnej slobody bolo splnenie troch základných cieľov, ktoré si dali počas života. Hráči dokážu pomocou tejto hry správne vyhodnotiť , ktoré produkty - nástroje financovania slúžia k naplneniu ich cieľov. Za obdobie 30 rokov hráč získa finančné skúsenosti, ktoré mu pomôžu v budúcnosti lepšie zaobchádzať zo svojimi peniazmi. Hráči      vo dvojici robili finančné  rozhodnutia, ktoré ich mohli priblížiť k naplneniu  cieľov. Prvé dva ciele sa podarilo splniť  všetkým. Posledný cieľ  - dosiahnutie sumy 120000,- eur sa podarilo dosiahnuť                len dvojici hráčov -  Matejovi Hudecovi a Samuelovi Pacherovi.

1.cieľ - dovolenka v Mexiku –  4.000,- eur

2.cieľ - štartovné pre dieťa na vysokú školu -  8.000,- eur

3. cieľ - finančná nezávislosť  - 120.000,-  eur

Touto cestou by sme chceli poďakovať pánovi Radovanovi Černákovi zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko a.s., ktorý riadil celý priebeh hry a interaktívnym spôsobom motivoval žiakov k finančnej gramotnosti.

Ďakujem aj všetkým zúčastneným žiakom, ktorí mali záujem zvýšiť svoje finančné povedomie v oblasti finančného plánovania a zabezpečenia sa pre svoju budúcnosť.

• Deň techniky

• Vo štvrtok 27.10.2022 sa na pôde Súkromnej strednej odbornej školy technickej v Žiari nad Hronom konal 5. ročník podujatia s názvom Deň techniky. Akciu navštívilo približne 500 žiakov základných škôl zo Žiaru nad Hronom, Zvolena, Kremnice, Handlovej, Hliníka nad Hronom, Banskej Štiavnice a blízkeho okolia.

Pozvanie prijali firmy v zriaďovateľskej pôsobnosti : Slovalco a.s., Nemak Slovakia s.r.o., Fagor Ederlan Slovensko, a.s., Tubapack, a.s., Hydro Extrusion Slovakia a.s., Remeslo strojal, s.r.o., ktoré prezentovali svoje výrobky a zároveň oboznamovali žiakov o možnosti duálneho vzdelávania.

Ďalej sa na podujatí zúčastnila firma spolupracujúca v systéme duálneho vzdelávania Continental Automotive Slovakia s.r.o., ktorá záujemcom predstavila riadiacu elektroniku v osobnom automobile Jaguár ale priniesla so sebou aj automobilových veteránov AC CAR Martin Vanka .

Firma ABB, s.r.o predviedla kolaboratívneho robota GoFa, ktorý umožňuje nepretržite zdieľať pracovný priestor s človekom, čo mu dáva maximálnu flexibilitu a efektivitu. Robot a človek spolupracujú na rovnakých úlohách bez toho, aby to ohrozilo bezpečnosť alebo produktivitu.

Návštevníci mohli ďalej vidieť využitie rozšírenej reality pre procesy kontroly kvality od firmy SOVA Digital a.s. z Bratislavy.

Pestrý program dopĺňala firma KVANT, ktorá predstavila modulárnu stavebnicu UNIMAT CNC na výučbu analógovej a digitálnej elektroniky a využitie energie z obnoviteľných zdrojov a spoločnosť Sav INOVAL s ukážkou výroby penového hliníka.

Podujatia sa zúčastnili aj vysoké školy technického zamerania, konkrétne: Technická univerzita Zvolen s ukážkou zariadení s virtuálnou realitou, Strojnícka fakulta  Žilinskej univerzity s laserovým interfero-metrom a laserovým skenerom a vybranými ukážkami umelej inteligencie, Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity s ukážkami programovania robotických systémov.

Pre žiakov boli pripravené aj vstupy do kvalitne vybavených odborných učební školy, kde im boli predvedené ukážky : simulácia FluidSIM, automatizačné stanice – výrobné linky, PLC, pneumatika, elektropneumatika, merací systéme UniTrain – simulácia meraní a činnosti jednosmerných a striedavých obvodov, regulačných obvodov a elektromotorov, SW Profi CAD, SW SolidWorks Electrical.

Vzhľadom na veľký záujem žiakov a širokej verejnosti sa na podujatie „ Deň  techniky“  môžeme tešiť aj budúci rok.